top of page
  • Writer's pictureMarek Sonoga

Ako sa prestať obviňovať zo závislosti svojho blízkeho


Je ťažké sledovať našich blízkych, ako sa prepadávajú do závislosti. Niekedy to môže byť také bolestivé, že si začneme klásť otázku, či sme zodpovední za to, čo sa im stalo. No priatelia a rodina ľudí, ktorí zápasia so závislosťou, sa môžu prestať obviňovať pomocou uplatňovania pravidla „3 N“: „Nezapríčinil som to“, „Nemôžem ho/ju vyliečiť“ a „Nemôžem to kontrolovať“.

Aby sme vám pomohli zbaviť sa viny a strážiť si svoje duševné zdravie, tu je podrobnejšie vysvetlenie:

1. Nezapríčinil som to

Toto je veľmi dôležitá mantra, keď ide o zdravé vzťahy. Pravidlo 3 N vychádza z presvedčenia, že každý je zodpovedný za svoje vlastné činy a správanie vrátane ľudí so závislosťou a ich blízkych.

Keď hovoríme s niekým, kto uviazol v pazúroch závislosti, dotyčný sa môže uchýliť k tomu, že bude obviňovať druhých: „ty si ma k tomu dohnal“ alebo „kvôli tebe s tým nemôžem prestať.“ Tieto ubližujúce výroky sa často používajú ako manipulačná taktika, ktorá má u dotyčného vyvolať pocity viny, vďaka ktorým závislému poskytne viac peňazí alebo mu dá ďalšiu šancu. Stručne povedané, čaká od neho umožňovanie. Často tieto výroky takisto naznačujú, že dotyčný ešte nie je pripravený identifikovať samého seba ako pravý zdroj problému a namiesto toho si hľadá obetného baránka.

Nestaň sa obeťou takýchto výrokov. Veľmi ľahko sa môže stať, že keď sa k nám niekto správa zle, musí mať na to oprávnený dôvod. No vyjadrenie „ja som to nezapríčinil“ nás núti rozpoznať, že nie sme zodpovední za správanie druhého človeka, len za svoje vlastné.

2. Nemôžem ho/ju vyliečiť

Keď sa zúfalo snažíme nájsť akékoľvek riešenie pre ochorenie nášho blízkeho, je dôležité pamätať, že neexistuje nijaký zázračný univerzálny liek na všetky druhy závislosti alebo duševnej choroby. Rôzni ľudia reagujú rôznym spôsobom na rôzne typy liečby a vyžadujú si rozdielnu dĺžku času na zotavenie.

Okrem toho nám táto mantra pripomína, že na liečbu závislosti neexistuje nijaká tvrdá a prísna liečba. Hoci existujú zdroje, ktoré pomáhajú zlepšiť životy ľudí zápasiacich so závislosťou, pokušenie môže stále existovať a držať sa jediného „pravého“ druhu liečby vyústi iba do sklamania a nesplnených očakávaní.

3. Nemôžem to kontrolovať

„Nemôžem ho/ju vyliečiť“ nám pripomína, že sami nemôžeme zmeniť nikoho, kým sám nie je pripravený zmeniť sa. Tí, ktorí trpia závislosťou či duševnou chorobou sa často zdráhajú zmeniť sa a zo strachu sa vyhýbajú liečbe. Nech sa blízki závislého akokoľvek usilujú donútiť ho, aby sa šiel liečiť, liečba je oveľa úspešnejšia vtedy, keď je závislý pripravený a ochotný sám prispievať k svojmu uzdraveniu. Týmto spôsobom táto mantra zbavuje blízkeho závislého jeho domnelého bremena, že závislého musí „vyliečiť“.

Často je to tak, že uzdravovanie sa sústredí na človeka so závislosťou, ale životy členov rodiny takisto prechádzajú výraznou zmenou. Pamätaj, že existujú podporné skupiny, ktoré sú určené aj pre emocionálne uzdravenie. Napokon, je dôležité udržiavať ako prioritu svoje emocionálne a duševné zdravie rovnako, ako je prioritou uzdravovanie závislého.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page