top of page
  • Writer's pictureMarek Sonoga

Tri taktiky, ktoré som používal na skrývanie problému s alkoholom

Tri taktiky, ktoré som používal na skrývanie problému s alkoholom

Počas rokov, kedy som zneužíval alkohol, som prechádzal rôznymi fázami – lepšími aj horšími. Rovnako ako každý aj my máme svoje dobré aj zlé dni, no pre závislých sú tie zlé neskutočne mučivé a tie dobré zase ohromujúco dobré. Medzitým neexistuje nijaká rovnováha.

Trvalo mi 17 rokov, kým som pochopil, že som problémový pijan. Dovtedy som svoje prehnané pitie vždy skrýval. Od svojho tínedžerského veku som ukrýval alkohol v kufri svojho starého auta, od ktorého som mal kľúč iba ja. Keď som prišiel domov pod parou, odtrhol som si kúsok z osviežovača vzduchu v aute a dal som si ho pod jazyk a tiež som ho predtým pootieral o košeľu. Neskôr som robil to, že som sa tajne vkrádal do kúpeľne, vytiahol som si fľašu ukrytú pod umývadlom v nádeji, že mi to vystačí, kým sa znovu dostanem do obchodu.

Tu sú tri hlavné taktiky, ktoré som používal na skrývanie skutočnosti – niekedy dokonca pred samým sebou - že som problémový pijan.

1. Mikromanažment účinkov alkoholu

Počas mojej aktívnej závislosti som pracoval nielen na tom, aby som ukrýval alkohol, ale aj jeho účinky. Naučil som sa dávať pozor na to, čo hovorím a ako chodím. Naučil som sa sledovať, čo som povedal a na to, kedy potrebujem odísť z prítomnosti iných. Keď som sa s niekým rozprával, zakryl som si ústa, aby som naň nedýchal alebo sa naň nepozeral. Keď sa niekto veľmi priblížil, zadržal som dych, kým zase nebol v dostatočnej vzdialenosti. A hoci som sa snažil udržať všetky tie veci pod kontrolou, som si istý, že som mnohých neoklamal. A ako sa mohol niekto opovážiť – či už to myslel dobre alebo nie – pýtať sa na to, či pijem.

2. Skladovanie prázdnych fliaš

Prázdne fľaše, ktoré som hromadil, vytvárali nekonečný neporiadok. Vedel som, že keby som ich všetky odhodil do odpadu, susedia do vzdialenosti troch míľ by vedeli, kde býva miestny pijan. A tak som ich ukladal všade: v kúpeľni, v starých kufroch, pod posteľou, v garáži a kdekoľvek inde, kde som si myslel, že ich nenájdu. V práci v stole som mal tiež jednu-dve a myslel som si, že keď nebude nikto nablízku, dám ich do odpadkových vriec a niekam zahodím. V tomto môže byť pitie piva vcelku nepohodlné a niekoľkokrát som začal piť tvrdý alkohol len preto, aby som znížil počet uskladnených prázdnych plechoviek a fliaš.

3. Strategické rozptýlenie míňania peňazí

Ďalší problém, ktorému som často čelil, bolo kupovanie alkoholu. Nechcel som, aby niekto vedel, že mám problém. A tak som vyberal hotovosť, aby sa na výpise z účtov neukázalo nič podozrivé. Alkohol som si kupoval na troch rôznych miestach, aby si ma predávajúci nevšímali. Ukrýval som účtenky a kedykoľvek som niekde našiel drobné, hneď som si ich zobral. Nakoniec som prestal platiť účty a všetky peniaze míňal na alkohol. Nikdy som si nedokázal udržať nič cenné. Kupoval som veci a potom som ich predával pod cenu, len aby som sa rýchlo dostal k hotovosti.

Aktívny závislý je fyzicky, duševne a duchovne vyčerpaný. Potrebuje urobiť všetko, aby navonok vyzeral „normálne“ a nikomu nedával dôvod spochybňovať svoje správanie. No život na druhej strane je pokojný a poskytuje oveľa viac času na produktívne trávenie namiesto mrhania časom. Toto je len niekoľko príkladov taktík, ktoré som používal ja a rovnako aj iní závislí.

https://www.soberrecovery.com/addiction/3-tactics-i-employed-to-hide-that-i-was-a-problem-drinker/

24 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page